AKSARAY`I FARKLI YAPAN SOMUNCU BABA DIR

AKSARAY`I FARKLI YAPAN SOMUNCU BABA DIR
Hafta sonunda Aksaray’a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta tarafından yaptırılan Somuncu Baba Külliyesi ve Kültür Merkezi ile Somuncu babanın Türbesinin restorasyonuna hayran kaldı02.09.2013 18:58

Aksaray Protokolü ile birlikte Somuncu Baba Külliyesini gezen Bakan Fatma Şahin İlk olarak Somuncu Baba Müzesini ziyaret etti. Belediye Başkanı Nevzat Palta Somuncu Baba müzesinde Bakan Şahin’e Somuncu baba hakkında önemli bilgiler verdi.

Daha sonra Külliye ve Camiyi gezen Bakan Şahin restore ettirilen Türbeyi de ziyaret ederek Somuncu Babanın mezarında bir süre dua etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, bir gazetecinin “ Somuncu Baba Külliyesi ve türbesi hakkında neler söylemek istersiniz? Şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi

“Somuncu baba gibi manevi dinamiklerimiz bizim sahip olduğumuz değerlerimizdir. Gücümüzü oradan alıyoruz. Bizde onları güçlendiriyoruz. En büyük şeyimiz çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Nereden geldik nereye gidiyoruz. Bu topraklarda kimler yaşadı. Bu toprakların birliği beraberliği kudreti nereden geldi? Onun için Somuncu babaların Yunus Emrelerin Taptuk Emrelerin hepsinin geçmişini çok iyi öğretmemiz lazım. Yaşaması yaşatmaya ve geleceğe uzatmamız lazım. O yüzden bu restorasyonlar çok önemli. Kimlik kazandırıyor. Bize ait değerleri yeniden gün yüzüne çıkarıyoruz.

Şehirlerimiz mesela Aksaray’ın diğer şehirlerden ne farkı olacak? Somuncu baba olmasa. O yüzden bunlar çok önemli çok kıymetli. Sağ olsun başkanımız valimiz vekillerimiz buraya ait bu topraklara ait güçlü kıymetli değerleri yeniden halkımızla birleştiriyorlar. Buluşturuyorlar. Bizde bundan dolayı çok mutluyuz.”

Diğer AKSARAY haberleri

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1876