bakırköy escort


Bugün: 29.09.2020

Bakanlık harekete geçti, eylem planı hazırladı

Bakanlık harekete geçti, eylem planı hazırladı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dünya gıda ve kozmetik pazarlarında 2 bin Avro`ya kadar alıcı bulan trüf mantarı için harekete geçti. Peki Trüf mnatarı Aksaray’da yetişir mi?18.10.2013 14:53

  

·          2 bin Avro`ya kadar alıcı bulan trüf mantarı için harekete geçildi.

·         Orman Genel Müdürlüğü eylem planı hazırladı.

·         3 bin 480 kişiye trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda eğitim verilecek.

 

Toprak altında yetişten trüf mantarını ülke ekonomisine kazandırmak için Orman Genel Müdürlüğü’nün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile beraber yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 2014 ile 2018 yılları arasında uygulanacak Trüf Ormanı Eylem Planı hazırlandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tabii trüf alanlarının tespit edilerek ’Tabii Trüf Ormanı’na dönüştürüleceğini, müsait orman içi sahalarda da ’Suni Trüf Ormanları’ tesis edileceğini belirtti.

 

Bu kapsamda 16 ilde uygulanacak eylem planı ile 238 hektar alanda yapay trüf ormanı oluşturulacağını vurgulayan Bakan Veysel Eroğlu; "Eylem planı çerçevesinde 17 gen maksatlı bahçe oluşturulacak. Bu gen maksatlı bahçelerden tohumlar elde edilerek bu mantar çeşidinin daha yaygın hale getirilmesi sağlanacak. Diğer yandan 2 milyon 416 bin lira yatırım bedeline sahip eylem planı çerçevesinde, 3 bin 480 kişiye trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda eğitim verilecek" diye konuştu.

 

Eylem planının hayata geçirilmesi ile Türkiye’de tabii olarak yetişen trüf türlerinin tespit edilerek coğrafik dağılımı ve haritalamasının yapılacağını da belirten Bakan Eroğlu, ’Gönüllülere trüf toplayıcılığı kursu verilerek trüf mantarlarının rastgele toplanmasının önüne geçilerek bu biyolojik zenginliğin daha iyi korunması sağlanacak’ dedi.

 

BAZI TÜRLERİ 2 BİN AVRO`YA ALICI BULUYOR

 

Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi ile Odun Dışı Orman Ürünü olarak tabii trüf türlerinin toplanması, trüf pazarının oluşması, teşviki, özel ağaçlandırmanın artması ile kırsal kesime yeni istihdam alanı sağlanacak ve yeni gelir kapıları oluşturulacak.

 

Türkiye’de yer altı hazinelerinden olan trüf mantarı, kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri mutfak kültürlerinde ayrıcalıklı yer tutuyor. Ayrıca parfümeri sanayinde tercih ediliyor. Dünyada tabii orman alanlarından toplanan trüf miktarı her geçen gün azalmasına karşılık talebin her geçen gün artmasından dolayı fiyatlar da oldukça yükseliyor.

 

Trüf mantarı, Avrupa ve Amerika olmak üzere bütün dünyada gıdadan kozmetiğe kadar geniş bir ürün yelpazesinde değerlendirilirken kilosu,Avrupa’da 2 bin Avro`ya kadar alıcı buluyor.

 

Trüf mantarının Aksaray sınırları içinde yetiştirilebilirliği ve haberde geçen 16 il içinde geçip geçmeyeceği Aksaray’da merak konusu oldu. Bu konuda Tarım ve Köy İşleri Müdürlüğü’nün kamuoyunu aydınlatmasının yaralı olacağı düşünülüyor.

·        


Etiketler: aksaray haberleri -aksaray -sultanhanı haber

Diğer AKSARAY haberleri

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1091