SULTANHANI EL SANATLARI BÖLÜMDEN TANITIM SEMİNERİ

SULTANHANI EL SANATLARI BÖLÜMDEN TANITIM SEMİNERİ
Sultanhanı’nda bulunan Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü Tanıtım Günlerine devam ediyor.08.06.2016 14:55

Geçtiğimiz Günler’de Sultanhanı Anadolu Lisesinde Tanıtım Günü Düzenleyen Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü Tanıtımlara Aksaray Merkezde Bulunan Necmiye-Mehmet Yazıcı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde devam etti. Bölüm Başkanı Vildan Ömür Başkanlığında Bölümde Okuyan 2 Öğrencinin de Katıldığı Tanıtım Seminerinde Sultanhanı Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü Hakkında Öğrencilere Sinevizyon Eşliğinde Bölüm Tanıtımı Yapıldı. 

Necmiye-Mehmet Yazıcı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin Yoğun ilgi Gösterdiği Tanıtım Seminerinde, Türkiye’de İlk ve Tek Olan Bölüm'ün, Öğrenciler için Avantajlarından Bahsedilerek  Bölümde Okuyan Öğrenciler Bölüm Hakkında Lise Öğrencilerinin Sorularını Yanıtladı.

Tanıtım Programı ve Bölüm Hakkında Bilgiler veren Bölüm Başkanı Vildan Ömür‘Bölümümüzde bölge potansiyeli öngörülerek başta halı olmak üzere tüm tarihi tekstillerin (kilim, cicim, sumak, geleneksel kıyafetler ve kumaşlar) koruma ve onarım yönelik eğitim verilmektedir. Eğitimde alınan teorik bilgi, sektör uygulamaları ile desteklenmektedir.  

Geleneksel sanatlarımızın ve genelde kültürümüzün maddi ürünlerinin, işlevleri ile birlikte, koruma altına alınmasının gerekliliği gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Tarihi tekstillerde zaman içinde oluşan hasarlar ya geleneksel tekstillerin onarılarak yeniden kullanıma sunulması ya da kültürel ve tarihsel özelliğe sahip olduğu ve uluslararası taşınabilir kültürel miras kategorisinde yer aldığı için müzelerde korunarak gelecek nesillere aktarılması ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. 

"Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu programını bitirenlere“Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu Teknikeri” unvanı verilir. Geleneksel Tekstilleri oluşturan hammaddeleri bilen, dokuma teknikleri hakkında bilgi sahibi olan, bozulmalarını tanıyan, bozulmalara karşı önlem alabilen, restorasyon ve konservasyon aşamalarının tamamını uygulayabilen programdan mezun olan öğrenciler, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı etnografya müzeleri, özel sektöre ait müzeler, tekstil konservasyon-restorasyon laboratuarları ve başta halı olmak üzere geleneksel tekstil restorasyonu yapan özel işyerlerinde çalışma alanı bulabilirler. Aynı zamanda programdan mezun olan kişiler ile alandaki diplomalı çalışan açığının kapanmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır." Dedi.


Mersin Escort

Diğer SULTANHANI haberleri

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1144