ŞU AN CUMHURBAŞKANINDA SINIRSIZ VE SORUMSUZ BİR YETKİ VAR

AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, mevcut sistemle Cumhurbaşkanının sınırsız ve sorumsuz bir yetkisi olduğunu söyledi.

01 Nisan 2017 Cumartesi 17:12 < AKSARAY HABERLERİ
AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, şu anki mevcut hükümet sistemi ile Cumhurbaşkanının sınırsız ve sorumsuz bir yetkisi olduğunu belirterek, Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Cumhurbaşkanının sınırlı yetkide olmasını ve aynı zamanda sorumlu olmasını düzenlediğini kaydetti.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin daha güçlü bir Türkiye’yi inşa edeceğini açıklayan İl Başkanı Abdulkadir Karatay, “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte her birim meşruiyetini halktan alan, sorumluluğu da halka karşı olan bir kurumlara dönüşecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın şu anki yetkilerine baktığımız zaman sınırsız ve sorumsuz bir yetki var. Yani neredeyse yaptığı hiçbir şeyden sorumlu olmuyor. Sadece vatana ihanetle bir yargılanma maddesi var onu da zaten kanunlarda bir karşılığı yok. Sorumsuzluğu ise en üst düzeyde” dedi.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Cumhurbaşkanının halka karşı sorumluluğunun arttığını, yetkilerine de sınır getirildiğini dile getiren Başkan Karatay, “Halbuki yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Cumhurbaşkanımız hem halka karşı sorumlu hem de yargıya karşı sorumlu olarak görevine devam edecek. Trafik cezasından diğer suçların hepsine kadar yargılanabilecek. Bu da şu demektir. Sınırsız yetkisi sınırlandırılıyor. Bunu kimse de istemez aslına bakılacak olursa. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız ve meclisimiz bu konuda Cumhurbaşkanının sınırlı yetkide olmasını ve aynı zamanda da sorumlu olmasını düzenliyor. Bu ne demektir? Yarın seçim zamanı geldiği zaman halkımızın karşısına kim çıkarsa çıksın yapmış olduğu icraatları, söz verip yapamadığı vaatlerinin hesabını başta vatandaşına vermesi. Eğer bu süreçte, yani görev yaptığı süreçte meşru olmayan bir davranışı, yasal olmayan bir fiiliyatı varsa da bunun yargıya karşı hesabını vermesi demektir. Dolayısı ile Sayın Cumhurbaşkanımızın yetkileri de hem sınırlandırılıyor, hem de sorumluluğu üst düzeye çıkartılıyor” dedi.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Aksaray ⇓
İmsak 05:12
Güneş 06:34
Öğle 12:55
İkindi 16:23
Akşam 19:06
Yatsı 20:23
*Aksaray
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6408     EURO 6.3789     IMKB 100207     ALTIN 239,091    
Sitemizi Nasıl Buldunuz?

sanalbasin.com üyesidir
UA-51824840-1